Ayasofya Dergisi Kırşehir’deydi

0
67

Ayasofya Dergisi Edebiyat ve Dava Söyleşilerine devam ediyor. Bu sefer durak Kırşehir idi.

Ayasofya Çocuk Dergisi Yazı İşleri Müdürü Hazal Sezgin ve Ayasofya Dergisi Yazı İşleri Müdürü Harun Yakarer, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde Ayasofya Davası ve Ümmet Bilinci konulu söyleşilerini gerçekleştirdi.

Harun Yakarer, Ayasofya ‘nın tarih içerisinde geçirdiği evreleri, Ayasofya’ya abdest alarak girmenin hayalini kuran bir ümmet için, bu mabedin ehemmiyetini birçok örneğiyle ortaya koyarak, Ayasofya’nın sıradan bir ibadethane degil, aksine bu ümmetin her ferdi için bir dava olduğunu
ve her ferdin bu davaya sıkıca sarılmasının gerekliliğini vurguladı.
Toplum olarak Ayasofya’nın manasını anlayıp onu açabilecek güce nasıl ulaşılacağı hususunda dava şuuruna yönelik sorgulamalar yapılması gerektiğini ifade etti ve bu anlamda da okumanın, araştırmanın ciddiyetini ortaya koydu.

IMG-20170521-WA0041

Derginin ilk sayılarından ve de son sayısından sunduğu örneklerle, bu süreç içerisinde verilen uğraşlarin, emeklerin neticesi olarak derginin şu anki kalite standardını nasıl yakaladığını anlattı.
Hazal Sezgin, Ayasofya Çocuk Dergisi’nin ortaya çıkma aşamalarını bizzat yaşadıklarından kesitlerle, samimi bir üslupla aktardı. Çocuk dergisinin 2.sayısının basım, yazım, çizim kulvarlarında ilk sayıya göre daha gelişmiş bir şekilde okurları ile buluştuğunu ifade etti. Yakın geçmişte İstanbul’da düzenlenen dergi fuarında, çocuk dergilerine olan yoğun talep ile, daha çok çalışmak gerektiğinin önemini vurguladı.

Ayasofya Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here