Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Hakkımızda

Ayasofya Dergisi, 29 Haziran 2014 tarihinde Recep TERLER tarafından “Önce Ayasofya, Sonra Kudüs” düsturuyla ilan edilmiş bir Edebiyat ve Dava dergisi olarak doğmuştur.

Aynı yıl yakın tarihlerde düzenlenen Beyazıt Kitap Fuarı’nda derginin çıkacağına dair bir manifesto bildirisi dağıtılmıştır.

Hiçbir tanışıklık olmadan, geçmişte yazılmış dergiler, fanzinler, edebiyat mahfilleri ve sosyal medya vesilesiyle sırf “Ayasofya, Kudüs ve Ümmet” çağrılarından dolayı bir araya gelen gençler tarafından 29 Eylül 2014 tarihinde ilk sayısı yayımlanmıştır.

Dava kelimesini alt başlığında kullanan ilk edebiyat dergisi olma özelliğini taşımaktadır.

Bir Edebiyat ve Dava dergisi olmasına karşın, düşünülenin aksine çok kıymetli şiir, deneme, öykü, sanat ve sinema eserleri yayımlanmıştır.

Bugün edebiyat dünyamızda olan nice gencin yetişmesine vesile olmuştur. -Yazı İşleri Müdürümüz Harun Yakarer’in, Yayın Kurulu Üyemiz Mehmet Burak’ın, yazarlarımızdan Mustafa Bostan’ın eserleri yayımlanmış ve daha birçok ismin eserleri günümüzün merkez edebiyat dergilerinde yayınlanmaya devam etmektedir. İnşallah tüm yazarlarımızın eserlerinin çıktığını görmek dileğimizle.-

Dergi ilk çıktığı anda arkasında herhangi bir vakıf, dernek, cemaat, tarikat, parti, holding vs. olmadan Türkiye’nin 30 şehrinde okurlarımızla buluşmuştur. Yıllar içerisinde arkadaşlarımızın emeğiyle 55 şehre kadar ulaşmıştır.

İki ayda bir yayınlanan dergimiz 4 yılda 24 sayı yayınlayarak yayın hayatına son/ara vermiştir.

Bugün, 29 Mayıs 2020 tarihi itibariyle Ayasofya Dergisi olarak yeni bir evreye adım atıyoruz.

Dergi ekibinden arkadaşlarımızın bir kısmının iştiyakıyla Ayasofya Dijital Dönüşüm Ofisi kuruldu. Ofisimiz 4 kurul üzerinden çalışmalarına devam edecektir. Bu kurulların başında Muhammed Said Çimen, Hazal Sezgin, Mehmet Ali Yafez ve Yunus Emre Şen olacaktır.

Ofisimiz; Ayasofya Davası ve Ayasofya Camii ile ilgili tarihte yayınlanmış, kitap, gazete, haber, afiş, görsel vs. ise onu dijitalleştirerek ayasofyadergisi.com’da bir Ayasofya Arşivi oluşturmaya niyet etmiştir.

Çalışmalarımızın ilki, Rahmetli Mehmet Şevket Eygi’nin tam 50 yıl önce 29 Mayıs 1970 yılında Bugün Gazetesi’nin bir eki olarak yayınladığı 16 sayfalık Fetih ve Ayasofya ekinin dijitale çevrilerek okurlara ulaştırılmasıdır. Bu çalışmaların devamı gelecektir inşallah, takipte kalınız.Tüm bu çalışmaların neticesinde toplanacak olan matbu eserlerden bir Ayasofya Kütüphanesi/Kitaplığı oluşturma düşüncesi ve niyeti vardır. Bu noktada siz değerli okurlarımız da arşivlerinizde bulunan Ayasofya ile ilgili dokümanları bizimle paylaşabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan yahut e posta adresimizden iletişime geçebilirsiniz: ayasofyadergisi@gmail.com

WordPress Theme built by Shufflehound. Ayasofya Dergisi 2014-2020 | by markajans.com