İnsanlığın Çolak Kalan Uzvu: Sevgi

0
81

Sevgi kalbe doğru açılan bir paraşüt. Bu paraşüte ancak; kin ağırlığı olmayanlar binebilir. Sevgi yönü(meyyal), şiddeti(derece), ve doğrultusu olan vektörel bir hasletin büyüklüğüdür. Sevgi, âb-ı hayat susuzluğu, pınar arama arkeoloğudur. Akrep zehrini arı balına döndürebilme kabiliyetidir. İnsanın ömür kumbarasında biriktirdiği mücevherattır. Bir araya geldikçe artan kartopu metaforudur sevgi. İğnenin beden deliğinden geçip, ruha kurdele dikmesidir. İnsan alfabesinin en önemli harfidir sevgi. Düşüncenin marangozu, vicdanın terzisidir. Bütün aynalar sevgiyi göstermek için yapılmıştır; ama sevgi görüntü değil, gerçeğin kendisidir.

Sevginin ayrıksı özelliği, ‘yapmak ve yıkmak’ gibi zıt fiillerde bile olumlu bir anlam içermesidir. Fikirler arasındaki Çin Seddi ve toplumdaki fitne heykeli sevgi ile yıkılabilir. Medeniyet harcı sevgi ile karılabilir. Huzur mektebi sevgi ile inşa edilebilir. Sevgi dünyanın bütün dillerini bilir. Ama her insana kendi bildiği dilde görünür. Sevgi bütün insanlığa her zaman her yerde istediği kadar kan verebilir. Sevgi duyguların imamesidir. İnsan bir âyet, gönül mütercim, sevgi ise bu âyetin tefsiridir. Ölü dünyayı yıkayan, onu temizleyen ve onu âhirete hazırlayan sevgidir.

Sevgi, eğri odunu aşkın eliyle düzelterek sadakat dolabında istifleyip, zamanı geldiğinde vefa ateşinde yakmaktır. Sevgi, zulüm toprağında barışa koşan yorulmak bilmeyen doru bir at. Hakikatin silueti, mü’min huyunun kitabesidir sevgi. Şairlerin yurdu, filozofların mabedi. Erkeklerin gökyüzündeki mertlik izi, kızların en güzel çeyizi. Güzellik freski, âşık bahçesinde yetişen cennet çiçeği.

Sevgi, soyu cennete dayanan asilzade. Yangında yanmayacak tek eşya. Fay hatlarından etkilenmeyen korunaklı bölge. Bilgenin asası, Allah dostlarının nefesi, âlimin duası. Sevgi, uyuyan yılanı deliğinden çıkarıp başını ezmek değil, insanın yüreğindeki ahlâk madenini gün yüzüne çıkarmaktır.

Sevgi gönlün değişmeyen imzasıdır. Sevgi tebessüm fırçasıyla, çocuk kalbinin renkleriyle insanlığın resmini çizme sanatıdır. Kalp ile merhametin reaksiyona girerek oluşturduğu güçlü bir bağdır sevgi. Kader tarlasını nadasa bırakmadan umut biçmektir sevgi. Gökkuşağını bir cam gibi göğsünde tutup, kalp atışlarıyla bile kırmamaktır sevgi.

Sevgi, sancıyı ve acıyı kanat yapıp uçabilmektir. Sevgiyi vurmak kolay değildir. Zira sevginin ‘sabır’ adında zırhı vardır. Sabır, sevginin hem zırhı, hem de anahtarıdır. Sabrı aşan sevgiye ulaşır. Sabır anahtarıyla sevgi kapısı açılır. Ve bu kapıda, Yunus Emre’nin bir sözü asılıdır: ”Bizim kapımızdan eğri odun bile giremez!”

Selâm, dua ve muhabbet ile…

Yusuf Bilâl AYDENİZ

11.05.2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here