Tahrir Dergisi Yayın Hayatına Başladı

0
5808

İlk sayısı Aralık 2015’te okuyucusu ile buluşan Tahrir Dergisi, belki iddialı cümlelerle başlamıyor yayım hayatına ama yine de kendi gücü ve imkânı oranında bir boşluğu dolduracağı ümidini taşıyor. Tokat merkezli olarak çıkan dergi, aynı zamanda ülkenin muhtelif yerlerinde de satışa sunulacak.
Derginin adının anlamı Türk Dil Kurumu Güncel Türkçe Sözlüğü’nde “yazma, kitabet, kompozisyon” olarak verilmesinin yanı sıra Osmanlı Devleti zamanında toprak sahiplerinin ve vergi yükümlülerinin de “tahrir” defterlerine kaydedildiği biliniyor. Bu açıdan bakıldığında Tahrir Dergisi, kaydetmeden geçilemeyecek şeylerin defterini tutmaya çalışıyor da diyebiliriz.

Ayrıca kendilerine motto olarak Yunus Emre’nin “Göçtü kervan kaldık dağlar başında” dizesini benimseyen dergi ekibi; bu dizenin bir üzüntüyü ve nedameti dile getirdiği nispette bir ikaz ibaresi de olduğuna inanıyor. Kervan göçmeden yetişilmesi gerekene yetişmek için mütevazı bir çaba. Edebiyat ve düşünce dünyasına belki ufak bir katkı.

tahrir

Tahrir Dergisi ilk sayısında şair/yazar Mustafa Uçurum ile bir röportaj gerçekleştirmiş. Mustafa Uçurum; edebiyatta taşra-merkez ilişkisinden, bugün şiire verilen kıymete değin sorulan birçok soruya cevap veriyor.

İlk sayının öykücüleri; Tülay Oktan, Hatice Aydın, Selim Baki ve Ahmet Menteş. Deneme türündeki eserlerin sahipleri: Cansu Oğuz, Muhammed Enes Çınar, Taner Sarıtaş, Mustafa Çevik ve Zeynep Büşra Ünsal. Bu eserlerin haricinde Uğur Çavdar da Waldo Sen Neden Burada Değilsin kitabı ışığında bir İsmet Özel yazısı kaleme almış.

Dergiye çizimleri ve fotoğrafları ile destek olan isimlerse: Hasan Hüseyin Kocaoğlu, Hilal Torunoğlu, Mustafa Kılınç ve Sefa Genç.

Umuyoruz ki güzellik ve doğruluk üzere yol alan uzun soluklu bir dergi olur.

İletişim için: tahrirdergisi@gmail.com
Twitter: twitter.com/tahrirdergisi
Facebook: facebook.com/tahrirdergisi

Seda Taşcı
Ayasofya Dergisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here