Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

Hakkımızda

Ayasofya Dergisi, 29 Haziran 2014 tarihinde Recep TERLER tarafından “Önce Ayasofya, Sonra Kudüs” düsturuyla ilan edilmiş bir Edebiyat ve Dava dergisi olarak doğmuştur.

Aynı yıl yakın tarihlerde düzenlenen Beyazıt Kitap Fuarı’nda derginin çıkacağına dair bir manifesto bildirisi dağıtılmıştır.

Hiçbir tanışıklık olmadan, geçmişte yazılmış dergiler, fanzinler, edebiyat mahfilleri ve sosyal medya vesilesiyle sırf “Ayasofya, Kudüs ve Ümmet” çağrılarından dolayı bir araya gelen gençler tarafından 29 Eylül 2014 tarihinde ilk sayısı yayımlanmıştır.

Dava kelimesini alt başlığında kullanan ilk edebiyat dergisi olma özelliğini taşımaktadır.

Bir Edebiyat ve Dava dergisi olmasına karşın, düşünülenin aksine çok kıymetli şiir, deneme, öykü, sanat ve sinema eserleri yayımlanmıştır.

Bugün edebiyat dünyamızda olan nice gencin yetişmesine vesile olmuştur. -Yazı İşleri Müdürümüz Harun Yakarer’in, Yayın Kurulu Üyemiz Mehmet Burak’ın, yazarlarımızdan Mustafa Bostan’ın eserleri yayımlanmış ve daha birçok ismin eserleri günümüzün merkez edebiyat dergilerinde yayınlanmaya devam etmektedir. İnşallah tüm yazarlarımızın eserlerinin çıktığını görmek dileğimizle.-

Dergi ilk çıktığı anda arkasında herhangi bir vakıf, dernek, cemaat, tarikat, parti, holding vs. olmadan Türkiye’nin 30 şehrinde okurlarımızla buluşmuştur. Yıllar içerisinde arkadaşlarımızın emeğiyle 55 şehre kadar ulaşmıştır.

İki ayda bir yayınlanan dergimiz 4 yılda 24 sayı yayınlayarak 1 Temmuz 2018’de yayın hayatına ara vermiştir.

2 yıl sonra 24 Kasım 2020’de Ayasofya Camii’nin ibadete açılması dolayısıyla, özel olarak hazırlanan 200 sayfalık “Şükür Sayısı” ile okurlarını selamladı.

Şimdi yine 2 yıllık bir aranın ardından ” Vira Bismillah ” diyerek okurlarının karşısına yeniden çıkıyor Ayasofya Dergisi. 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren yine ve yeniden 2 ayda bir okurlarını selamlamaya devam etmektedir.